biuro rachunkowe Wrocław
biuro rachunkowe Wrocław

52-210 Wrocław

ul. Łubinowa 1F/1

cennik usług księgowych Wrocław
cennik usług księgowych Wrocław

Zadzwoń do nas

+48 792-177-646

cennik usług księgowych Wrocław

Biuro Rachunkowe wrocław

biura rachunkowe  ołtaszyn

księgowość wrocław

Biuro Rachunkowe ołtaszynbiuro rachunkowe wrocław

księgowość wrocław

biuro rachunkowe we Wrocławiu

biuro rachunkowe we Wrocławiu

biura rachunkowe Wrocław Krzyki 

księgowość online

usługi księgowe

Biuro rachunkowe Wrocław Ołtaszyn Krzyki
12 lipca 2025

Pierwszy pakiet deregulacyjny

Pierwszy pakiet deregulacyjny – co zmienia się dla przedsiębiorców?

 

6 czerwca 2025 roku prezydent podpisał tzw. pierwszy pakiet deregulacyjny – zestaw zmian, które mają uprościć funkcjonowanie firm w Polsce. Nowe przepisy w większości wejdą w życie już 13 lipca 2025 roku, a ich celem jest przede wszystkim ograniczenie biurokracji, zwiększenie przewidywalności przepisów oraz ułatwienie życia przedsiębiorcom.

 

Najważniejsze zmiany z punktu widzenia przedsiębiorcy:

 

✅ 1. Minimum 6 miesięcy vacatio legis dla nowych obowiązków

 

Nowe przepisy nakładające obowiązki na przedsiębiorców będą mogły wejść w życie najwcześniej po 6 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. To oznacza więcej czasu na dostosowanie się do zmian – bez nagłych rewolucji z dnia na dzień.

 

W życie wchodzą również inne nowe zasady stanowienia prawa, m.in. zasada „one in, one out” – każdemu nowemu obciążeniu administracyjnemu musi towarzyszyć zniesienie innego.

 

✅ 2. Krótsze kontrole mikroprzedsiębiorców

 

Kontrole w najmniejszych firmach zostaną ograniczone z 12 do maksymalnie 6 dni roboczych w roku (z wyjątkami, np. gdy istnieje podejrzenie przestępstwa). Ma to zmniejszyć obciążenie administracyjne najmniejszych podmiotów. Wprowadzono także obowiązek doręczenia przedsiębiorcy, przed wszczęciem kontroli, wstępnej listy informacji i dokumentów, które będą wymagane.

 

Powstaną również tzw. kategorie ryzyka od których będzie uzależniona maksymalna częstotliwość kontroli. Przedsiębiorca o niskim ryzyku będzie mógł być kontrolowany maksymalnie raz na 5 lat.

 

✅ 3. Ograniczenie stosowania pieczątek

 

Urzędy nie mogą już żądać pieczątek firmowych na dokumentach – o ile przepisy szczególne tego nie wymagają. To formalne potwierdzenie zasady, która w praktyce funkcjonowała już wcześniej.

 

✅ 4. Działalność nierejestrowana - PESEL zamiast NIP

 

Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną, które nie mają obowiązku rejestrowania działalności w CEIDG i często nie mają nadanego numeru NIP, będą mogły posługiwać się numerem PESEL jako swoim identyfikatorem podatkowym. 

 

5. Leasing w formie elektronicznej – bez podpisu kwalifikowanego

 

Od 13 lipca przedsiębiorcy będą mogli zawierać umowy leasingu bez konieczności składania podpisu kwalifikowanego, co ułatwi działanie firmom leasingowym i przyspieszy formalności. W praktyce oznacza to możliwość zawarcia umowy on-line, np. przez e-mail, oświadczenia, kliknięcie odpowiedniego linka. 

 

✅ 6. Drobne zmiany w postępowaniach administracyjnych

 

Zmiany dotyczą m.in.:

 

  • zwiększenia wykorzystania tzw. „wezwań miękkich”, czyli możliwość wystąpienia do przedsiębiorcy bez wszczynania postępowania
  • elektronizacja postępowań przed Krajową Izbą Odwoławczą
  • brak konieczności przedkładania w urzędzie dokumentu prokury lub pełnomocnictwa, jeżeli umocowanie można wykazać w oparciu o dostępne publicznie rejestry (KRS, CEIDG)

 

 

Choć nie jest to rewolucja w przepisach, z perspektywy praktyki prowadzenia firmy – zwłaszcza mikro i małej – to wyczekiwany drobny krok w stronę normalności i przewidywalności. Pierwszy pakiet deregulacyjny to dobry, ale ostrożny krok w stronę bardziej przyjaznego państwa dla przedsiębiorców. Już za niedługo ma być gotowy drugi pakiet deregulacyjny, założeniem jest wejście przepisów z tego pakietu od 1 października. 

 

Najnowsze posty

12 lipca 2025
Pierwszy pakiet deregulacyjny – co zmienia się dla przedsiębiorców? 6 czerwca 2025 roku prezydent podpisał tzw. pierwszy pakiet deregulacyjny – zestaw zmian, które mają uprościć funkcjonowanie firm w Polsce. Nowe
29 czerwca 2025
Od 2026 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) stanie się obowiązkowy dla większości firm działających w Polsce. Choć pierwotnie miał wejść w życie już w 2024 roku, Ministerstwo Finansów zdecydowało się
14 czerwca 2025
Od 1 stycznia 2026 r. niższy limit amortyzacji i leasingu samochodów osobowych – ważne zmiany dla przedsiębiorców Od 1 stycznia 2026 r. przedsiębiorców czeka istotna zmiana dotycząca rozliczania samochodów osobowych
31 maja 2025
28 maja 2025 r. Senat przyjął nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza nowe obowiązki dla pracodawców – szczególnie w zakresie informowania o wynagrodzeniach w ogłoszeniach o pracę. Ustawa czeka jeszcze na
biuro rachunkowe we Wrocławiu
biuro rachunkowe we Wrocławiu

52-210 Wrocław, ul. Łubinowa 1F/1
NIP: 8992989201, KRS: 0001096483

 

Zadzwoń do nas

+ 48 792 177 646

biuro rachunkowe Ołtaszyn - kontakt telefoniczny
biuro rachunkowe Ołtaszyn - kontakt mailowy
księgowość